A grafikus kártya a számítógép hardverkonfigurációjának egy része, amely megjelenítési számítási funkciókat biztosít. Megnövelt számítási teljesítményt kínál a videojátékok rendereléséhez és a szoftver 3D tervezéséhez.
Alapértelmezésben, a számítógépek és okostelefonok modern mind a modul GPU ( Graphics Processing Unit , vagy CPU grafikon) integrálva CPU . A legismertebbek idézésére az Intel HD Graphics, az AMD Radeon és a Radeon Vega , illetve a Qualcomm processzorokat felszerelő Adreno mobilok találhatók . Ezek a grafikus processzorok képesek valós időben megjeleníteni a 4K multimédiás tartalmat, és szimulálni az alapvető videojátékok megjelenítését. Ez a típusú integrált GPU az eszköz RAM- ját használja a grafikus feldolgozáshoz.
Azok a felhasználók, akik fejlettebb grafikai műveleteket szeretnének végrehajtani, például videofeldolgozást és 3D CAD-t , vagy a legújabb videojátékokat optimális minőségben élvezik, az integrált GPU nem elegendő. Ezután fel kell szerelni a számítógépet egy dedikált grafikus kártyára, amely integrál egy erős GPU-t, és saját RAM-ot biztosít a grafikus feldolgozáshoz.
A GPU-piac két vezető vállalata az Nvidia és az AMD. Felelősek azért, hogy processzorukat olyan összeszerelőkhöz szállítsák, mint az Asus vagy az MSI, akik a grafikus kártyákat készítik.
Van grafikus kártyamodell minden áron: 50 ezer forintál kevesebb és több mint 100 ezer forint felett. A vásárláskor ezért jobb, ha a felhasználó igényeinek leginkább megfelelő kártyát választjuk. A grafikus kártyákat a következő adatok jellemzik: