Évekig speciális hangkártyát kaptál a számítógépedhez, hiszen csak így lehetett minőségi hangot kapni. A modern számítógépek alaplapjaiba azonban jó audio hardver van beépítve. De még mindig vannak speciális hangkártyák.
Az olyan cégek, mint a régóta hangkártya-gyártó Creative, valamint a számítógépes hardvergyártók, az Asus és az EVGA még mindig különleges hangkártya-hardvereket gyártanak.
De ki veszi meg őket? Megéri a befektetést? A beépített hang ellenére is szüksége van hangkártyára a számítógépben? A válasz attól függ, mit jelent számodra a „szükséglet”.
A modern alaplapokba épített audio hardverrel az a baj, hogy jó. Nagyon jól működik, és a legtöbb ember jól jár vele. Egy nagyon egyszerű okból azonban nem tudja biztosítani ugyanazt a tisztaságot, részletességet és hatásokat, mint a speciális audiohardver.
A számítógépek hangjellemzőit befolyásoló fő probléma az elektromos interferencia. Az alaplap egy olyan tevékenység helye, ahol elektromos impulzusok repülnek a PCIe szalagokon a GPU és a CPU között, nem beszélve a chipkészlet működéséről. Aztán ott van a RAM, az USB csatlakozások és ez a gyönyörű RGB világítás.
Mindez háttérzajt hoz létre, ami csökkentheti az általános hangteljesítményt. A potenciális interferencia csökkentése érdekében sok alaplap rendelkezik szigeteléssel és árnyékolással az audiokomponensek számára. Ez határozottan javít a helyzeten, de nem tudja teljesen kiküszöbölni az elektromos interferenciát.
Ezt az interferenciát nem nagyon fogja hallani. Ez különösen akkor észrevehető, ha a számítógép gyorsan működik. Ha bekapcsolja a fejhallgatót, fejjel lefelé fordítja a hangot, majd elkezdi a nagy fájl átvitelét, akkor hallhatja. Valószínűbb azonban, hogy hallani fogja, ha a játék csendes rendszerindítási képernyőn van, vagy amikor arra vár, hogy a számítógép aktív hang nélkül kezelje az újabb nagy terhelést.
Például több száz órára beléptem a játékba a 2. osztályon . Legtöbbször az alaplapom beépített hangját használom. Amikor a játék elérte a rendszerindító képernyőt, mindig sziszegő hang hallatszott az alaplapról érkező elektromos interferencia miatt. Soha nem gondolkodtam rajta sokat, és végül egyszerűen eltűnt a háttérben.
Aztán vettem egy hangkártyát. Hirtelen nemcsak a sziszegés tűnt el, hanem olyan hangok is hallatszottak, amelyeket korábban soha nem hallottam. Szép bónusz volt, de kit érdekel a képernyőhangok betöltése?
A szembetűnőbb különbségek a játékban voltak. Több hangrészlet volt, és összességében minden hang poposabb volt. Az ellenség lépéseinek iránya is pontosabb volt, így javított a játékomon.
Észrevettem ezeket a fejlesztéseket a ho-hum sztereó fejhallgatóhoz képest. Egy jobb pár kétségtelenül még nagyobb javuláshoz vezetne.
Kétségtelen, hogy egy hangkártya javítja a számítógép hangélményét. Az azonban, hogy megéri-e az árát, az Ön személyes tapasztalataitól és preferenciáitól függ. A hangeredmények nem olyanok, mint a grafika, amely meghatározza, hogy a GPU elérte-e, túllépte-e vagy alábecsülte-e a 60 képkocka/másodperces minimális sávszélességet.
Ami a hangot illeti, olyan kifejezéseket lát és hall, mint melegség, pop, szélesebb dinamikatartomány, mélyebb basszus és tiszta hangzás. Mindegyik teljesen szubjektív, és azon múlik, hogy mit szeretne kihozni a hangélményéből.
Ha a lehető legjobb hangzást szeretné a számítógépéhez, egy hangkártya vagy DAC minden olyan problémát megold, amit jobb fejhallgató nem tud. Ha azonban gyakrabban használ hangszórókat, mint fejhallgatót, akkor is nagy hasznot húzhat a számítógépéhez használható speciális audiohardverből.
Ha nem észlelt semmilyen interferencia-problémát, érdemes beruháznia egy jó fejhallgatóra. De ki mondta, hogy nem kaphatja meg mindkettőt? Ha hangkártyát vagy DAC-t kap, és megoldja a problémákat, valószínűleg spórolhat jobb fejhallgatókra.